strona główna mapa strony kontakt

Jak postępować ze zwierzęciem z azylu

UWAGA !!!
Porady umieszczone na stronie są ogólne i generalne dla wszystkich zwierząt.
Porady szczegółowe są udzielane wyłącznie przez trenera, po szczegółowym zapoznaniu się z problemem zwierzęcia. W takich sprawach prosimy o kontakt telefoniczny do Schroniska.

 

 

PODJĘCIE DEZYCJI O WZIĘCIU ZWIERZAKA ZE SCHRONISKA

Decyzja o wzięciu zwierzaka ze schroniska musi być przemyślana! Takiej decyzji nie wolno podejmować pochopnie, pod wpływem chwili, zachwytu nad ślicznym szczeniaczkiem lub kociakiem albo rozkosznie wdzięczącym się zwierzakiem ze schroniskowego boksu.
Pies i kot to zwierzęta, które czują i nie można ich traktować jak rzecz! Należy pamiętać o tym, że podobnie jak człowiek, zwierze może być radosne lub może cierpieć. Pod wpływem złych doświadczeń życiowych nabiera niepewności i nieufności. Zanim podejmie się pochopną decyzję o adoptowaniu psa lub kota, trzeba się zastanowić, być może ktoś już wcześniej tego zwierzaka miał, albo go wcześniej wziął ze schroniska, i z niespodziewanych przyczyn go potem oddał. Zwierząta bardzo źle znoszą takie sytuacje, brak pewności, brak swojego miejsca, brak opieki człowieka. Dlatego decyzja o adopcji musi być bardzo dobrze przemyślana i skonsultowana z innymi członkami rodziny!
Oprócz ludzkiego sumienia, nad prawami zwierząt czuwa ustawa o ochronie praw zwierząt z 21 sierpnia 1997, w której wyraźnie jest napisane, że „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” – należy o tym pamiętać i szanować zwierzę w każdych okolicznościach.

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO PSA / KOTA

 

Wybierając odpowiedniego dla siebie zwierzaka ze schroniska, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników:

Wiek.
Szczeniak / kociak zachowuje się zupełnie inaczej niż podrostek (zwierzę kilkunasto miesięczne), czy zwierzę dorosłe. Wybierając odpowiedniego psa / kota dla siebie trzeba wziąć pod uwagę zarówno to, ile czasu i uwagi możemy poświęcać mu dziennie, jak też warunki panujące w domu, i w zależności od tego dobrać odpowiedni wiek. Zwierzę młodę będzie zawsze absorbowało więcej czasu, gdyż musi się nauczyć wszystkich reguł panujących w domu. Trzeba też liczyć się z ewentualnymi szkodami, jakie może zrobić (sikanie w domu, gryzienie różnych przedmiotów itp.).

 

Płeć.
Zachowania samców różnią się od zachowań samic. Zwierzę wzięte ze schroniska jest zazwyczaj wysterylizowane, jednak nie zawsze, dlatego należy się upewnić przed adopcją, czy zwierzak był już poddany zabiegowi. Zabieg kastrowania zwierzaków ze schroniska jest obowiązkowy! (Ze względu na unikanie niechcianych miotów i mnożenie kolejnych niechcianych zwierząt.)

 

Wielkość. (Głównie dotyczy psów.) Biorąc psa podrośniętego lub dorosłego widzimy, jakiej jest wielkości. Należy dobrać dla siebie takiego psa, który nie będzie za duży. Trzeba pamiętać, że im większy pies, tym więcej miejsca będzie potrzebował i tym więcej jedzenia będzie jadł. Dlatego branie psa dużego musi być dobrze przemyślane i odpowiednio dostosowane do warunków mieszkaniowych i finansowych, jakie możemy mu zaoferować.

Jeśli decydujemy się na szczeniaka i nie wiemy, do jakiej wielkości może urosnąć, to najlepiej skonsultować to z jakimś pracownikiem lub weterynarzem, który będzie wiedział więcej o psie.

 

Zachowanie. Trzeba spytać opiekunów i pracowników schroniska, co wiedzą o danym zwierzaku. Nie można podejmować decyzji tylko i wyłącznie na podstawie tego, jak zwierzak się zachowuje w klatce. Pies w obecności innych psów z boksu, lub nieznajomych ludzi, którzy stoją przed boksem, może zachowywać się zupełnie inaczej, niż sam na spacerze, czy z opiekunem, którego lubi i któremu ufa. Podobnie jest z kotem, inaczej zachowuje się w klatce z innymi kotami, a inaczej sam.

 

Stopniowe zapoznawanie się. Dobrym pomysłem jest przyjść do schroniska kilkakrotnie. Poznać psa / kota, spróbować wyjść z psem na spacer, wpierw pod okiem opiekunów ze schroniska, a potem samodzielnie. W ten sposób, gdy zdecydujemy się ostatecznie na wzięcie tego konkretnego zwierzaka do domu, to nie będzie dla nas całkiem obcy.

 

Pytania do pracowników. Przed ostateczną decyzją i wzięciem zwierzaka do domu, należy uzyskać możliwie jak najwięcej informacji od pracowników schroniska. Najcenniejsze informacje to takie, które dotyczą jego zachowania w różnych sytuacjach, których my nie jesteśmy w stanie sami zobaczyć podczas zapoznawania się ze zwierzakiem. Takich wiadomości mogą nam udzielić pracownicy obsługi schroniska, który karmią zwierzęta, sprzątają w boksach, wyprowadzają psy na spacery. Wolontariusze, którzy pomagają w schroniskach też mogą być cennym źródłem informacji. Czasem warto też zapytać weterynarza, który mógł mieć do czynienia z psem podczas szczepień, ewentualnych zabiegów, czy też rutynowych kontroli.

 

O co należy spytać w pierwszej kolejności?

- o aktywność zwierzaka

- o jego relacje z innymi psami / kotami

- o jego relacje z ludźmi (i z dziećmi, jeśli to nas dotyczy)

- czy bywa lękliwy, jeśli tak to, w jakich sytuacjach

- jak zachowuje się na spacerach (czy ciągnie, czy zna jakieś podstawowe komendy, czy ma tenmdencje do uciekania itp.)

- jeśli pies wcześniej miał dom, to czy mieszkał wewnątrz, czy na zewnątrz (mieszkanie, dom, ogród, buda)

- i wszystko inne, co może nam się przydać i co chcemy wiedzieć o zwierzaku zanim do nas ostatecznie trafi. Im więcej pytań zadamy, tym więcej dowiemy się o zwierzęciu i będziemy mieć większe szanse, że ten konkretny zwierzak, to jest rzeczywiście ten właściwy dla nas i naszej rodziny.

 

 

JEŚLI MASZ JAKĄKOLWIEK WĄTPLIWOŚĆ, CZY DASZ SOBIE RADĘ,
CZY MASZ CZAS I ŚRODKI FINANSOWE NA POSIADANIE PSA LUB KOTA
NIE ADOPTUJ GO!!!

 

KILKA WSKAZÓWEK JAK POSTĘPOWAĆ Z PSEM / KOTEM WZIĘTYM ZE SCHRONISKA

- Pozwolić zwierzakowi się przyzwyczaić do nowego domu (okres wstępnej adaptacji trwa ok 2 tygodnie). W tym czasie prowadzić w miarę ustabilizowany tryb dnia i nie wprowadzać wielkich zmian. Okraniczyć ilość nowości i stresów dla zwierzaka do minimu.
- Nie kąpać co najmniej przez pierwszy tydzień (ew. można psa przetrzeć mokrą gąbką). Kotów się w ogóle nie kąpie!
- Nie karmić kaszą ani mlekiem! (wywołują biegunkę). Karmić zwierzęta suchą lub mokrą karmą, lub gotowanym ryżem z mięsem i warzywami. Wszelkie zmiany w diecie wprowadzać stopniowo, mieszając zwierzakowi przez kilka dni.
- Przez pierwsze 2-4 miesiące nie spuszczamy psa ze smyczy. Pies musi się nauczyć wracania na przywołanie, oswoić z otoczeniem i z nami anim spuścimy go ze smyczy.
- Kot wychodzący zanim zostanie puszczony bez kontroli musi wpierw poznać dom i nauczyć się drogi powrotnej do domu.
- Gdy u zwierzaka wystąpią następujące objawy: apatia, biegunka, brak pragnienia lub łaknienia, wymioty, kasztel, kichanie, wyciek z nosa lkub spokjówek, u samic wyciek z dróg rodnych, trzepanie głową, wygryzanie się itp. - należy skontaktować się z lekarzem weterynarii!

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE I OPIEKA NAD PSEM / KOTEM

- Kąpiel raz na pół roku w szamponie przeznaczonym dla psów

- Szczotkowanie psów i kotów (w szczególności długowłosych)

- Regularne czyszczenie psom i kotom uszu i przyciananie pazurów

- Co roku obowiązkowe szczepienie psów przeciwko wściekliźnie

- Zalecane szczepineie kotów wychodzących na zewnątrz przeciwko wsciekliźnie

- Zalecane szczepienie psów przeciwko nosówce, parwowirozie, zak. zap. wątroby itp.

- Zalecane szczepienie kotów przeciwko białaczce, katarowi kociemu, panleukopenii itp.

- Odrobaczenie psa i kota co pół roku

- Stosowanie preparatów przeciwko pchłom i kleszczom u psów i kotów wychodzących
 
(w książeczce zdrowia zamieszczone są informacje o stanie zdrowia zwierzaka jak również inne przydatne informacje.) 
 

PIERWSZE KROKI W NOWYM DOMU

 

- Jak przywozimy nowego psa lub kota do domu, to najlepiej, żeby wszyscy domownicy byli obecni, aby od razu mogli poznać zwierzaka. W przypadku psów, pierwszy kontakt powinien się odbywać na terenie neutralnym (przed blokiem, na łące etc.) w przypadku kotów w pomieszczeniu zamknietym, ale nie ciasnym!

- Niech zwierze samodzielnie podchodzi do każdej osoby, zalecane jest nagradzanie zwierzęcia jakimś smakołykiem, lub pochwałą głosową. Dopiero jak pies pozna wszystkie osoby, można z nim wejść do domu.

- W domu należy zwierzęciu pokazać gdzie leżą miski (miska z wodą, u kota miska z jedzeniem – psy nie powinny mieć misek z jedzeniem leżących cały dzień, powinny mieć pokarm wydawany w konkretnych godzionach), pokazać legowsiko i dać zwierzęciu czas, aby się oswoiło z mieszkaniem i poznało wszystkie zakamarki.

- Jeśli pies ma nie wchodzić na kanapę / łóżko, należy tego przestrzegać od pierwszych chwil w nowym dom. Należy mu pokazać, że to miejsce nie jest dla niego poprzez zachęcenie go do zejście i pochwalenie za tą czynność. Nie powinno się psa przyzwyczajać do wchodzenie na kanapę / łóżko, jeśli w zamiarze długoterminowym, zwierze nie będzie mogło tam przebywać – to jest ronienie psu niepotrzebnego zamieszania.

- W pierwszym kilku dniach nie należy nachalnie domagac się kontaktu z psem, nie zmuszać go do głaskania, jeśli pies sam nie wyrazi takiej ochoty. Należy dac psu czas, aby stopniowo się przyzwyczajał do kontaktu i do fizycznej bliskości nowych opiekunów.


DODATKOWE PORADY


Zdobywanie informacji. Zwierzę w domu może wywoływać nietypoww, nieprzewidywalnw sytuacjw. Nawet, jeśli się ma doświadczenie z psami czy kotami, (jeśli się miało wcześniej inne zwierzęta), warto jest zwiększać swoją ogólną wiedzę na ten temat. Wiele cennych informacji można znaleźć w internecie, jednak wiedza, której tam można zasięgnąć nie zawsze jest wiarygodna, czy też merytorycznie prawdziwa. Zdecydowanie więcej miarodajnych informacji można otrzymać w książkach o psach i kotach. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka książek dotyczących zachowania zwierząt, ich zwyczajów, czy podstawowego wychowania psa i kota.


Pytaj doświadczonych właścicieli psów i kotów. Im dłużej ma się zwierzaka, tym ma się więcej doświadczenia w różnych sytuacjach. Wiedza i doświadczenie nie jest oczywiście jednoznaczne, gdyż np. mając psa przez kilkanaście lat przy budzie, można nie wiedzieć zupełnie nic na temat jego zachowań czy upodobań. Jednak w mieście, gdzie psy i koty mieszkają razem z nami, zazwyczaj ten kontakt jest bliższy. Warto zatem rozmawiać z innymi właścicielami, nie tylko gdy ma się jakiś problem, ale też w formie wymiany ogólnych doświadczeń, które każdemu mogą być przydatne.

 

Zasięgnij porady fachowca. Jeśli w zachowaniu zwierzaka pojawia się jakiś problem, lub zachowanie, którego nie rozumiemy, lub nie potrafimy sobie z nim poradzić, to warto zasięgnąć porady fachowca. W książkach można wiele wyczytać i znajomi właściciele też mogą udzielać wielu cennych rad, jednak trzeba pamiętać, że każde zwierze jest inny i nie zawsze to samo rozwiązanie zadziała na danego psa lub kota. Dlatego jeśli problem wydaje się poważny, albo przynajmniej w naszym mniemaniu wymaga szybkiego i konkretnego rozwiązania, to trzeba poprosić o pomoc fachowca.

 

Socjalizacja. W zależności od tego, jakiego zwiezraka bierzemy ze schroniska (czy jest dorosły, czy młody), trzeba bezwzględnie pamiętać o socjalizowaniu go!

Najprościej można powiedzieć, że socjalizacja to jest proces przyzwyczajania (oswajania) z różnymi bodźcami, które mogą być dla zwierzęcia nieznane, lub których się może bać. Celem socjalizacji, jest uniknięcie w przyszłości poczucia lęku lub niepewności w stosunku do środowiska, różnorakich przedmiotów, odgłosów, ludzi itd. Im więcej bodźców zwierze pozna, tym będzie bardziej pewne siebie, nie będzie wykazywał lęku czy też agresji.

 

Szkolenie. (Głównie dotyczy psów.) Po adoptowaniu psa i jego wstępnej aklimatyzacji w nowym domu, dobrze jest pomyśleć o szkoleniu. Każdy pies powinien znać podstawowe komendy, gdyż to w znacznym stopniu może ułatwić nasze współżycie z nim. Siad, waruj, chodzenie na luźnej smyczy i przywołanie to są absolutne podstawy, które każdy pies powinien znać.

Wybierając szkoleniowca należy koniecznie dowiedzieć się, jakimi metodami pracuje. Nie każda metoda jest dobra dla każdego psa. W szczególności, jeśli pies wykazuje lęk lub ma tendencje do zachowań kontrolujących (pilnuje przedmiotów lub jedzenia) trzeba wybrać szkoleniowca, który pracuje metodami nieawersyjnymi (opiera szkolenie na psychice i zachowaniach psa), gdyż metody siłowe mogą pogłębić lęk, lub niepotrzebnie wzbudzić agresję w psie.

 

ADOPTOWANIE ZWIERZAKA ZE SCHRONISKA, JEST JAK PRZYJMOWANIE NOWEGO CZŁONKA RODZINY. NIE MOŻNA DOPUŚCIĆ, ŻEBY TA DECYZJA BYŁA NIEPRZEMYŚLANA, POCHOPNA I NIEODPOWIEDZIALNA.

Zanim weźmiesz zwierzaka ze Schroniska bądź pewny, że bierzesz go na całe życie!
 

Zwierzęta do adopcji

zobacz wszystkie
Projekt i wykonanie: Fabryka Stron Internetowych  CMS - FSite
Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Zamknij