![]() |
Białaczka kotów to choroba wirusowa wywoływana przez retrowirusy (Feline leukemia virus).
1. Objawy choroby
Początkowo objawy są wieloznaczne (nie są przypisane na stałe danej chorobie). Zwierzęta mogą być apatyczne, osowiałe. Często występuje brak apetytu i wychudzenie. Lekarz weterynarii dostrzeże też mniej widoczne dla właściciela objawy takie jak bladość błon śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych, odwodnienie.
Ponieważ powyższe objawy nie są przypisane do tylko jednej konkretnej choroby, występując pojedynczo nie wskazują od razu na białaczkę. Jeśli jednak wymienione objawy występują łącznie z nawracającymi zapaleniami m.in. dróg oddechowych, dziąseł, przewodu pokarmowego, szczególnie u młodego kota, może to nasuwać podejrzenie białaczki.
2. W jaki sposób kot może się zarazić
Głównym źródłem zakażenia jest ślina. Białaczka najczęściej przenosi się z zakażonej matki na potomstwo, podczas lizania. Młode zwierzęta są najbardziej podatne na zakażenie. U starszych osobników może dochodzić do zakażenia w wyniku pokąsania (koty wychodzące) lub w przypadku długotrwałego kontaktu z zakażonym zwierzęciem. Możliwe są także zakażenia śródmaciczne.
3. Badania jakie trzeba wykonać aby stwierdzić, że kot choruje na białaczkę.
Zakażenie wirusem białaczki można najszybciej potwierdzić wykonując test Elisa. Do wykonania testu potrzebna jest kropla krwi lub surowicy badanego kota. Test można wykonać w prawie każdym gabinecie weterynaryjnym.
4. Co oznacza dodatni wynik testu Elisa.
Test Elisa wykrywa antygen wirusa białaczki. Obecność antygenu wirusa we krwi badanego zwierzęcia nie zawsze jednak oznacza, że kot zachoruje. Część zwierząt ulega tylko przejściowemu zakażeniu i w ciągu 12-16 tyg od zakażenia pozbywa się infekcji. Dlatego po tym czasie należy powtórnie wykonać badanie, najlepiej stosując inną metodę wykrywania wirusa (np. PCR).
5. Czy wynik ujemny jest w 100% trafny ?
W większości przypadków tak, jednak test Elisa nie wykrywa zakażeń latentnych (utajonych).
6. Na czym polegają takie zakażenia?
Zakażenie latentne polega na wbudowaniu informacji genetycznej wirusa do genomu komórek gospodarza. Wirus taki może "uaktywnić się" nawet po kilkunastu miesiącach od zakażenia, np. na skutek stresu czy przyjmowania niektórych leków.
7. Czy białaczka kotów jest uleczalna ?
Niestety białaczka kotów jest chorobą nieuleczalną. U kotów trwale zakażonych wirusem białaczki rozwija się szereg zmian (w tym nowotworowych) których skutkiem jest śmierć zwierzęcia.
8. Jak zapobiegać białaczce kotów.
Należy pamiętać o regularnych szczepieniach zwierząt wychodzących. Jeśli nasz kot jest trwałe zakażony białaczką nie pozwalajmy mu na kontakt z innymi zwierzętami, również dla jego dobra.
Warto też pamiętać o sterylizacji/kastracji naszych pupili. Zabiegi te ograniczają skłonność do walk między zwierzętami w sezonie rozrodczym, a przez to zmniejszają prawdopodobieństwo zakażenia. Przed przygarnięciem nowego kota trzeba wybrać się z nim do lekarza weterynarii aby sprawdzić czy nie jest zakażony wirusem białaczki kociej .
9. Czy mogę przenieść wirusa na rękach i zarazić swojego kota jeśli głaskałam bezdomne koty ?
Wirus wywołujący Felv jest nietrwały w środowisku zewnętrznym. Niszczą go z powodzeniem powszechne środki do dezynfekcji, aby zniszczyć wirusa wystarczy więc dobrze umyć ręce.
Do zakażenia dochodzi na skutek długotrwałego kontaktu między zwierzętami, najczęściej w dużych skupiskach zwierząt, gdzie zwierzęta na skutek stresu socjalnego mają obniżoną odporność.
10. Czy człowiek może zarazić się felv?
Nie, chorują tylko koty domowe.
Można przeczytać :
http://www.vetopedia.pl/article23-1-Bialaczka_kotow.html